Rozpoczęły się przygotowania do VII Festiwalu Kultury Mazurskiej, który odbędzie się w tym roku w dniach 12-13 sierpnia w Sorkwitach. Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu to "Bogactwo Mazur". Prace nad festiwalem koordynuje Społeczny Komitet FKM.

Społeczny Komitet FKM. Fot. Archiwum ZW
Społeczny Komitet FKM. Fot. Archiwum ZW

- W tym roku postanowiliśmy rozszerzyć formułę festiwalu, co stworzy szerokie pole do prezentacji kultury mazurskiej - mówi Zofia Wojciechowska, członek Społecznego Komitetu organizacyjnego VII FKM w Sorkwitach. - Chcemy zorganizować wiele prestiżowych konkursów z nagrodami, przeznaczonych dla mazurskich twórców kultury i sztuki, poetów i muzyków. Wójt gminy Sorkwity Józef Maciejewski w imieniu organizatorów i jako gospodarz imprezy zapowiada przegląd mazurskich chórów oraz konkursowe przeglądy kapel, zarówno ludowych jak i młodzieżowych zespołów tworzących na Mazurach. Warunkiem będzie nawiązanie do mazurskiej tradycji oraz artystyczna interpretacja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Mazur.

Jak co roku, na festiwalu, nie zabraknie miejsca dla mazurskich rzemieślników gdyż - jak mówią gospodarze - bogactwem Mazur są ludzie. Sorkwity nazwane "Bramą Mazur" to niezwykła gmina, której potencjałem są przede wszystkim mieszkańcy i ich niezwykłe historie. - Sołectwa gminy Sorkwity już przygotowują atrakcje, czekamy z utęsknieniem na niezwykłe mazurskie przysmaki - dodaje Zofia Wojciechowska. - Koncerty, wystawy, prezentacje i sesje popularnonaukowe oraz warsztaty rodzinne - jako forma aktywnego spędzenia czasu - stanowią o atrakcji wydarzenia. Wkrótce wszyscy otrzymają szczególne zaproszenie do współuczestnictwa w VII Festiwalu Kultury Mazurskiej. Serdecznie pozdrawiamy z Sorkwit!

W pracach społecznego Komitetu Festiwalu Kultury Mazurskiej w Sorkwitach udział biorą przede wszystkim miłośnicy Mazur: animatorzy i działacze społeczni współpracujący z samorządem i instytucjami kultury. Wszyscy zaangażowani są w działalność na rzecz dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Mazur.


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież